•                                       
  • UNUTMA!... Aklındaki düşünce anını yönetir; Geleceğini yaratır. Olumlu DÜŞÜN.
  •                                       

Aydan Ermiş kimdir?


Eğitim
Lisans

      Eskişehir Anadolu Üniversitesi – İktisat
      İstanbul Üniversitesi - Sosyoloji
Yüksek Lisans
      İstanbul Kültür Üniversitesi – İnşaat Proje Yönetim


Sertifika
      İstanbul Üniversitesi Formasyon /Felsefe Öğretmenliği
      Mustafa Kartal / Nefes Terapistliği
      Eser Mutlu / Kahkaha Terapistliği
      Sabancı Üniversitesi / Sanat Terapistliği
      Livcon / Öğrenci Danışmanlığı
                   Yaşam Danışmanlığı


Avinal Yazılım Danışmanlık A.Ş. (1991-2006)
Büyük ölçekli inşaat firmalarına yurtdışı ve yurtiçi projelerde yönetim danışmanlığı hizmeti

 

Aydan Ermiş & Atölye Kendime Yürüyorum (2006-  )
Bireylerin kendilerini keşfetme, geliştirme süreçlerinde bireysel ve kurumsal eğitimler

 

İstanbul’da doğdum. İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, uzun yıllar inşaat firmalarına proje yönetim danışmanlığı yapan bir yazılım firmasında çalıştım. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi’nde İnşaat Proje Yönetim alanında yüksek lisansımı tamamladım. Çalıştığım bu zaman dilimi içinde, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Afganistan’daki büyük ölçekli inşaat projelerinde bulundum. Bu projeler için zaman ve bütçeleme planları yaparken, bunun benim yaşam biçimim haline geldiğini ve hayatın akışı içinde beni zorladığını gördüm.

Hayat devamlı değişir ve gelişirken onu planlama çabası içinde olmak, beni hayatı yaşamaktan ve akışta olmanın, anı yaşamanın keyfine varmaktan uzak tutuyordu. Bunu fark etmem ve doğumla ölüm arasında geçen zamanı sorgulamaya başlamamla birlikte 2002 yılında kendimi ve hayatı keşfetmeye dair içsel bir yolculuğa çıktım. Önceleri çokça okudum, okudukça ne kadar az bildiğimi farkettim. Bir süre sonra kitaplar yetmedi kendimi biraz daha yakından tanımak adına bu alanda yapılan çalışmalara katıldım. Kendi hayatımdaki değişimlere şahit olurken etrafımdaki insanlara da öğrendiklerimi anlatmaya aktarmaya başladım.

İnsanın en değerli adımlarının kendini keşif yolculuğunda attığı adımlar olduğuna inanıyorum. Bu nedenle 2006 yılında kariyerimde bir değişiklik yaptım ve Bireysel Gelişim Danışmanı olarak Atölye Kendime Yürüyorum çatısı altında bireysel ve kurumsal alanda eğitimler vermeye başladım.

Kendime yaptığım keşif yolculuğunda tanıştığım ilk araç NEFES. Ve ben doğru nefes almayı öğrendiğim ilk gün kendime bir söz verdim. Ulaşabildiğim kadar çok insana ulaşacağım ve doğru nefes almayı anlatacağım. Ardından aldığım Nefes Terapsitliği eğitiminden sonra“Nefesle Yolculuk Atölye” leri ile insanlara ulaşmaya ve doğru nefes almayı anlatmaya başladım. Aynı zamanda “Nefesimin Işığı” adıyla bireysel nefes terapi seanslarım da başladı.

Danışanlarıma bütüncül terapi yöntemi ile yaklaşmayı hedefledim. Onları daha etkili dinlemek ve doğru sorularla kendilerine ayna tutabilmelerini sağlamak adına YAŞAM DANIŞMANLIĞI eğitimi aldım. EFT, Regresyon, Time Line, Sistem Dizimi, Rüya Analizi eğitimleri ile de benimsediğim bütüncül yaklaşımı genişletmeye çalıştım.

KAHKAHA YOGASI’nın nefes çalışmalarının devamı niteliğinde olduğunu gördüm. Özellikle kurumsal alanda, plazaların içinde baskı altında sıkışmış bir psikolojide çalışanlar ne yazık ki hayatlarındaki pekçok şeyi kaçırıyorlar. Kahkaha yogası seansları ile parasempatik sinir sistemlerini devreye sokuyorum. Mutlu insan mutlu çalışan kurumsal sloganım.

Yetişkinlerle nefes çalışmaları yaparken çocuklarla da çalışma fırsatım oldu. Ve ÇOCUK NEFES KULÜBÜ’nü kurarak henüz diyafram nefesini kaybetmemiş olan çocuklarımıza her hafta kurguladığım hikaye oyunların içinde doğru nefes alma bilgisini aktarmaya ve diyafram geliştirme egzersizlerini uygulamaya başladım.

Eğitim hayatının koşturmacası içinde çocuklarımız zaman zaman kayboluyor ve kendi potansiyellerinin farkına varamadıkları gibi hedef belirleme konusunda da sıkıntı yaşıyorlar. Öğrenci & Veli & Öğretmen üçgeninde dengeyi sağlamak için ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI yapmaya başladım.

Sanatın her dalının insanlar üzerindeki iyileştirici etkisi kuşku götürmez. Duygularımı ifade etmek için her zaman yazıyı kullandım ayrıca yazıyla dönüşüm çalışmaları yaptım. “İmza Karın” ve “İmza Ben” isimli kitap projelerine yazılarımla dahil oldum.

Üç yıl kadar tiyatro eğitimi alarak sahnelenen iki oyunda rol aldım. Kişisel gelişim tiyatrosu ile izleyicilere hem tiyatro keyfi yaşatmak hem de izledikleri oyunla ilgili farkındalık oluşturacak semineri bir arada vermek adına yeni bir proje geliştiriyorum.

Amatör olarak fotoğraf çekiyorum. “Soma’da Çocuk Olmak” fotoğraf projesinde yer aldım. Sekiz hafta boyunca somadaki kardeşlerimize fotoğraf dersi vererek, gönüllü arkadaşlarımla birlikte onların fotoğraflarında oluşan bir sergi açtık.

Bütün bu çalışmalarla birlikte YARATICI SANAT TERAPİSİ eğitimi aldım ve sanatı gerek bireysel gerekse grup çalışmalarımda aktif olarak kullanıyorum.

Hayat yolculuğumda gelişim, değişim ve eğitim benim birinci önceliğim. Kariyer değişikliğinden sonra ikinci üniversite için İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne kaydoldum ve bölümümden mezun oldum. Aynı zamanda çocuklar ve ergenlerle yaptığım seanslara çok faydası olacağını düşündüğüm için  formasyon eğitimi alarak Felsefe Öğretmenliğine hak kazandım. İnsana dokunmaya ve değişimine destek verecek eğitimleri almaya bundan sonrasında da devam edeceğim.

Hayatın bana verdikleri ve vermediklerine şükrediyor, her gün büyük bir keyifle “Kendime yürüyorum!” ...