•                                       
  • UNUTMA!... Aklındaki düşünce anını yönetir; Geleceğini yaratır. Olumlu DÜŞÜN.
  •                                       

Kahkaha Yogası


Mucize İlaç KAHKAHA!

Çocukların gün içinde ortalama olarak üçyüz defa sebepsiz kahkaha attığını biliyor muydunuz…      

Peki ya yetişkinler? En son ne zaman etrafınızda kahkahalar duydunuz veya siz en son ne zaman içten bir kahkaha attınız? Çocukken sebepsiz yere atılan kahkahalar, yetişkinlikte yerini koşullu mizah duygusuna bırakır. Ve bir süre sonra kahkaha atmak için fıkra, espri gibi nedenler arar insanlar. Ve eğer o neden olmazsa beden kahkaha atma eylemini gerçekleştirmez.

Oysa basit bir kahkaha ile hem vücudunuzda hem de beyninizde mucizeler gerçekleştirebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, kahkaha atan insanlar karşılaştıkları problemler karşısında sakin kalmayı başararak en akıllı çözümlere ulaşıyorlar.

 

 

 

Kahkaha Yogası nedir?

Kahkaha yogası, nefes teknikleri ve koşulsuz kahkahanın birleşmesinden oluşan egzersizlerdir. Bu egzersizlerin çoğu diyafram ve karın kaslarını uyarmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu da otonom sinir sisteminin, insanı rahatlatan gevşeten ve sakinleştiren parasempatik sisteminin aktive olmasını sağlamaktadır.

Kahkaha Yogasının faydaları nelerdir?

Koşulsuz atılacak kahkaha egzersizleri sonrasında, bedeni gün içine ve haftaya yayılan sevinç ve rahatlama duygusu kaplar.

  • Strese bağlı hormonun etkilerini azaltır. Çünkü stres, sığ ve hızlı solunum sonucunda tetiklenir. Derin diyafram solunumu gevşeme ve rahatlama sağlayarak parasempatik sistemi aktive eder ve stresi uyaran sempatik sistemi durdurur.
  • Endorfin salgısını arttırır. Endorfin salgısının artması bedensel ağrıları dindirir, ruhsal olarak vücudu sakinleştirir. Hoşgörülü, olumlu ve iyimser düşünceler oluşturur. Yaratıcılık gücünü arttırır ve sorunların çözümünde kolaylık ve güç kazandırır. Risk alma korkusunu kaldırır, yeniliklere ve belirsizliklere cesaretle yaklaşma gücü verir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kahkaha atmak vücuttaki Immünglobulin A düzeyini arttırarak vücudu bir çok bakteri ve enfeksiyonlardan korur.
  • Dolaşımı hızlandırır. Kahkaha egzersizleri sindirim ve lenfatik sistemlerimizdeki dolaşıma katkıda bulunur ve bunlara masaj yapar. Vücutta biriken atık maddelerin boşaltılmasını sağlar.
  • Mükemmel bir kardiyo ve karın bölgesi egzersizi sağlar. Bir dakikalık kahkaha ile ulaşılan kalp hızı artışına egzersiz makinelerinde ulaşmak on dakika sürebilir. Yirmi dakikalık kahkaha yaklaşık 400cal kaybettirir.
  • Vücutta depolanmış bloke duyguları çözer. Bastırılmış ve engellenen duygular insanda fiziksel, zihinsel ve duygusal sorunlara neden olabilir. Kahkaha yogası mükemmel bir duygu boşalması yöntemidir.
  • Sosyal bağların kuvvetlenmesini sağlar. Kahkaha bulaşıcıdır. Gülen insanlarla bir arada olmak, onların kahkahalarını yansıtmamıza ve daha kolay gülmemize yardımcı olur. Grup içi insanların etkileşimleri artar, birbirlerinin duygularını anlamak ve empati kurmak kolaylaşır.
  • Takım ruhuna katkı sağlar. İnsanlar arasındaki “biz” duygusunu geliştiririr ve grup içi üretimi arttırır. Bu nedenle kahkaha yogasının ofis içi arkadaşlarla yapılması şirket içi iletişimi kuvvetlendirir, takım ruhunu güçlendirir, işyerinde motivasyon sağlar ve beraberinde başarıyı getirir.

Çocuklarla yapılan Kahkaha Yogasının Faydaları ?

Çocuklarla yapılan Kahkaha yogası sonrası vücuda ve beyne daha fazla oksijen gitmesi sayesinde bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesi ile hastalıklara yakalanma oranlarında azalma görülür. Enerjilerinde artış olmakla birlikte bu enerjiyi grup olarak harcama eğilimini öğrenmektedirler. Zeka seviyelerinin yükselmesi, öğrencilerle öğretmenler arasındaki iletişimin artması, öğrenme isteklerinde artış, disiplinle ilgili problemlerde azalmalar da kahkaha yogasının diğer olumlu etkileridir.

Şirketlerde yapılan Kahkaha Yogasının Faydaları ?

Stres yönetimi, mutlu sağlıklı ve enerjik çalışan bir ekip, yüksek performans, ekip çalışması, motivasyon ve çalışma şevki, üretkenliğin artması, iletişim becerileri, liderlik, yenilikçilik ve yaratıcılık gibi özellikler firma sahiplerinin çalışanlarından beklentileridir.

İş yerlerinde düzenli olarak kahkaha yogası seansları uygulayan firmalarda, hastalık ve işe gelmeme oranlarının düştüğü ve diğer tüm beklentilerde de artış olduğu gözlemlenmiştir. Görülüyor ki bu alanda artık bilimsel araştırmalar da yapılmakta ve bu araştırmalar kahkaha yogasının iş yeri problemlerinin çoğunu çözeceğine işaret etmektedir.

Kahkaha Yogası nasıl yapılıyor ?

Bir kahkaha yogası seansı üç bölümden oluşur. Nefes egzersizleri, kahkaha egzersizleri ve derin gevşeme rahatlama.

Nefes egzersizleri, öncelikle katılımcıların zihinsel aktivitelerini yavaşlatmak ve bir sonraki adımda yapılacak olan kahkaha egzersizlerine yardımcı olması amacıyla yapılır. Nefesin farkındalığına varma ile başlayan çalışma, diyafram güçlendirme egzersizleri ve çeşitli nefes teknikleriyle devam eder. Katılımcıların rahatlaması, birbirlerine uyumu ve çalışmaya hazırlanması ile bir sonraki adıma geçilir.

Kahkaha egzersizleri, el çırpma ve “Ho Ho Ha Ha Ha” şarkısı ile başlar. Diyaframdan çıkarılan Ho ve Ha sesleri kahkahanın başlangıç aşamasıdır. Daha sonrasında katılımcılara çocuksu oyunlara dönüştürülmüş kahkaha egzersizleri uygulattırılır. Ve bir süre sonra doyurucu koşulsuz kahkahaya geçilir. Bilimsel olarak kahkahanın tüm fizyolojik faydalarını geliştirmek yirmi dakika kahkaha atmanın yeterli olduğu kanıtlanmıştır.

Derin gevşeme, kahkaha ile iyice rahatlayan beden artık hem zihinsel hem de bedensel olarak tam bir rahatlamaya geçer ve zihinsel aktiviteler durdurulur.

Kahkaha, bizi gereksiz enerjiden kurtarır; eğer bu enerji bizde kullanılmadan kalırsa, negatif olabilir ki bu bir zehirdir. Kahkaha, bunun panzehiridir. GEORGE GURDJJEFF